خورشت سبزی اهوازی | طرز تهیه قورمه سبزی یا “خورشت سبزی اهوازی”

خورشت سبزی اهوازی | طرز تهیه قورمه سبزی یا “خورشت سبزی اهوازی”

منتشر شده توسط :نمناک


طرز پخت “خورشت سبزی اهوازی” بسیار خوشمزه را در این بخش از غذاهای ایرانی سایت نمناک بیاموزید.
بهترین سبک پخت خورشت قورمه سبزی یا “خورشت سبزی اهوازیطرز پخت “خورشت سبزی اهوازی” بسیار خوشمزه را در این بخش از غذاهای ایرانی سایت نمناک بیاموزید.

مواد لازم برای خورشت سبزی اهوازی:

گوشت تازه گوسفند :یک کیلو نیم کیلو گرملوبیا چشم بلبلی :400 گرمپیاز ریز خرد شده :2 عددسبزی  شامل تره، جعفری، گشنیز و کمی شنبلیله :یک کیلو نیمگرد لیمو عمانی :150 گرمآبلیمو ترش :نصف فنجاننمک، فلفل و زردچوبه :مقداری

 

طرز تهیه خورشت سبزی اهوازی :

ابتدا لوبیا ها را از چند ساعت قبل خیس دهید . سبزی ها را هم تمیز کنید و خوب بشویید. بعد در صافی بریزید تا آبش برود سپس خردش کنید.

قابلمه ای را روی حرارت ملایم قرار دهید و مقداری روغن داخلش بریزید تا داغ شود. بعد پیاز خرد شده را داخل روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود.

بعد گوشت را تکه کنید و به پیاز اضافه کنید ، تا تفت بخورد. در حین تفت گوشت زردچوبه را هم به آن اضافه کنید و  وقتی رنگ گوشت تغییر کرد و عطر آن پیچید ،داخل قابلمه 3 تا 4 پیمانه آب بریزید و حرارت را بالا ببرید تا آب به جوش بیاید.

بعد از جوش آمدن آب ، لوبیای خیس داده شده را اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا گوشت و لوبیا به آرامی بپزند.

وقتی لوبیا و گوشت نیم پز شدند ، سبزی های خرد شده را به خورش اضافه کنید و بگذارید تا با شعله ملایم خورشت کاملا بپزد و جا بیفتد.

در 10 دقیقه آخر پخت ، گرد لیمو را به همراه آبلیموی ترش و کمی نمک و فلفل به غذا اضافه کنید و بعد از چندین جوش زدن ، خورش را از روی حرارت بردارید.

این خورش را با لوبیا قرمز هم میتوانید درست کنید.

نکات تکمیلی در مورد خورشت سبزی اهوازی

خورشت سبزی اهوازی جزو غذای محلی - جنوبی میباشد زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود 4 ساعت میباشد . خورشت سبزی اهوازی را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید . همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری - افطار - میل کرد .توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

خورشت سبزی اهوازی ، طرز تهیه قورمه سبزی یا خورشت سبزی اهوازی