آغوز مسما با بوقلمون و طرز پخت کامل “آغوز مسما”

آغوز مسما با بوقلمون و طرز پخت کامل “آغوز مسما”

منتشر شده توسط :نمناک

به سادگی پول در بیارید !!!

کلیک کن !!!

بزرگترین ربات کسب درآمد
لینک ربات رو برات گذاشتم

کلیک کن !!!


“آغوز مسما” از غذاهای سنتی مازندران بوده که دارای پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا به دلیل داشتن گوشت اردک و دارای مواد معدنی و ویتامین ها به دلیل داشتن گردو و رب انار است.
نحوه درست کردن غذای مقوی “آغوز مسما” با بوقلمون یا مرغابی“آغوز مسما” از غذاهای سنتی مازندران بوده که دارای پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا به دلیل داشتن گوشت اردک و دارای مواد معدنی و ویتامین ها به دلیل داشتن گردو و رب انار است.

 مواد لازم برای آغوز مسما:

مغز گردو:1 کیلومرغابی، غاز یا بوقلمون:1 عددبادمجان:3-4 عددرب انار ترش یا رب آلوچه:3 – 4 قاشق غذاخوریپیازرنده شده:1 عدد سبزیجات معطر (چوچاق، نعنا، گشنیز، یا گلپر):از هرکدام 2-3 ساقهروغن:به اندازه لازمنمک و فلفل:به مقدار کافی

روش درست کردن آغوزه مسما:

مغز گردوها را با چرخ گوشت یا دستگاه آسیاب کاملا بسابید.

بادمجان ها را هم پوست بگیرید و به صورت ورقه ای از طول برش بزنید و روی آن نمک بپاشید و داخل سبد بگذارید تا یکی دو ساعت بماند.

سپس آنها را زیر آب سرد بشویید تا نمک اضافه آن گرفته شود. بعد در روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.

 برای خوشمزه شده خورشت فسنجان ،مرغابی یا غاز را هم به صورت درسته یا قطعه شده در روغن سرخ کنید و بعد به داخل خورشت اضافه کنید.

قابلمه ای مناسب را روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخلش بریزید و پیاز رنده شده را داخل روغن تفت دهید.

کمی که پیاز نرم شد و رنگش تغییر کرد گردوهای ساییده شده را به آن اضافه کنید و تفت دهید.

اگر در این دستور از غاز یا مرغابی استفاده میکنید  بعد از تفت گردو آن را داخل قابلمه بگذارید و با 3 تا 4 لیوان آب سرد اجازه دهید فسنجان با حرارت کم به مدت 5 تا 6 ساعت بپزد.

رب انار یا آلوچه را با مقداری آب سرد حل کنید و به فسنجان در حال پخت اضافه کنید.

در دقایق آخر پخت فسنجان سبزیجات معطر و یا گلپر را به همراه بادمجان های سرخ شده و نمک و فلفل در غذا بریزید و حرارت زیر قابلمه را خاموش کنید.

در گذشته برای تیره شدن خورش فسنجان و تامین آهن کافی غذا یک میخ آهنی بزرگ را روی حرارت قرار می دادند و پس از سرخ شدن میخ آن را به مخلوط آلوچه اضافه میکردند تا یکی دو جوش بزند.

سپس  رب آلوچه را به خورشت اضافه میکردند.

نکات تکمیلی در مورد آغوز مسما

آغوز مسما جزو غذای محلی - مازندرانی میباشد زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود 5 ساعت میباشد . آغوز مسما را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید . همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 8 نفر مناسب میباشد .

آغوز مسما با بوقلمون و طرز پخت کامل آغوز مسما