همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی

منتشر شده توسط :نمناک


ارتودنسی نامرئی یکی از متدهای درمانی به حساب می آید که می توان با استفاده از آن ناهنجاری های دندانی را رفع نمود.
همه چیز درباره ارتودنسی نامرئیارتودنسی نامرئی یکی از متدهای درمانی به حساب می آید که می توان با استفاده از آن ناهنجاری های دندانی را رفع نمود.

ارتودنسی نامرئی یا  اینویزیلاین چیست

بسیاری از افراد از وجود ناهنجاری های دندانی آگاهی دارند و تمایل زیادی هم برای درمان ارتودنسی دارند ولی از ظاهر وسایل و دستگاههای ارتودنسی ناراضی می باشند و علاقه ای برای دیده شدن دستگاههای ارتودنسی در دهانشان ندارند . روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاههای ارتودنسی ارائه شده است که مهم ترین آنها درمان با ارتودنسی نامرئی است که در این مطلب توضیحات جامعی درباره آن ارائه می کنیم.

مزایا ومعایب ارتودنسی نامرئی

اگر از سیم های ارتودنسی خوشتان نمی آید اما مجبورید برای اصلاح دندان هایتان اینکار را انجام بدهید نگران نباشید. روش های مختلف آمده که به شما امکان می دهد بدون مشکلات مربوط به ارتودنسی های معمول، دندانهای ردیف و زیبا داشته باشید. یکی از این روشها، ارتودنسی نامرئی است که در این مطلب راجع به آن توضیح داده ایم .

ارتودنسی نامرئی چگونه روشی است

درمان ارتودنسی که در اصطلاح دندان پزشکی به آن اینویزیلاین گفته می شود، برای افرادی که به زیبایی چهره و لبخند خود اهمیت می دهند، درمانی بسیار محبوب است. درمان ارتودنسی را می توان یک راهکار بسیار مناسب برای داشتن دندان های زیبا و مرتب دانست. ارتودنسی نامرئی یکی از متدهای درمانی به حساب می آید که می توان با استفاده از آن ناهنجاری های دندانی را رفع نمود . ارتودنسی نامرئی بر خلاف سایر روش های درمانی ارتودنسی به هیچ گونه براکت و یا سیم ارتودنسی نیازی نخواهد داشت. ارتودنسی نامرئی از پلاک های شفاف و بی رنگی تهیه می شود که بر اساس شرایط دهانی بیمار در طی یک تصویربرداری 3 بعدی ساخته و پرداخته می شود.این روش درمانی که اصطلاحا به آن ارتودنسی ژله ای گفته می شود را می توان یک درمان مناسب برای کودکان دانست. زیرا عموما ناهنجاری های دندانی کودکان پیچیدگی ندارد و در صورتی که به موقع به آن رسیدگی شود، خیلی زود رفع خواهد شد. کودکان در این روش می توانند بدون ایجاد زخم و یا آسیب دیدگی دهانی، پلاک های مربوطه را در دهان قرار دهند و در زمان خوردن، آشامیدن و نظافت دهان، آن را خارج نموده و سپس مجددا آن را برروی دندان ها قرار دهند.علاوه بر کودکان، ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالانی که دارای ناهنجاری های دهان و دندان هستند و به خاطر قرار گرفتن سیم ها و براکت ها در دهان خود، از این درمان امتناع می ورزند نیز مناسب است. با این روش می توانند بدون هیچ گونه هراسی به بهترین شکل، تعاملات اجتماعی خود را ادامه دهند و بی واهمه به همه لبخند بزنند .

درباره ارتودنسی نامرئی بیشتر بدانید

برای چه مشکلاتی؟ ارتودنسی نامرئی دندان مشکلات زیر را درمان می کند :به هم فشردگی و شلوغی بیش از حد دندان ها : در این حالت در فک فضای کافی وجود ندارد تا تمام دندان ها به راحتی و بدون همپوشانی و کج شدن در محل مناسب خود قرار بگیرند. میزان همپوشانی قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است .فاصله زیاد بین دندان ها : گاهی به دلیل رشد غیرطبیعی فک یا حرکت کردن دندان ها در اثر دندان غائب فاصله بین دندانی بسیار زیاد است. فاصله قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر است .اوربایت/ اورجت : در این حالت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرد .کراس بایت : هم محور نبودن فک بالا با پایین باعث می شود که یک یا چند دندان فک بالا، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان های پایین قرار بگیرد .برگشت جزیی به حالت اولیه : پس از اتمام دوره ارتودنسی دندان معمول، ممکن است دندان ها تاحدی به حالت اولیه برگردند .بریس اینویزیلاین گاهی روش مناسبی برای اصلاح ناهنجاری های ساده بایت (مال اکلوژن) محسوب می شود. ارتودنسی نامرئی برای برخی از مشکلات دندانی قابل استفاده نیست .مزایای ارتودنسی نامرئی به اصلاح تعدادی از مشکلات ارتودنسی از جمله دندان های پر ازدحام ، دندان های با فاصله ، کراس بایت ، اور بایت و آندر بایت کمک می کند .برخلاف براکت های فلزی که کاملا آشکار هستند ، اینویزیلاین تقریبا نامرئی است حداکثر برای 2 ساعت می تواند برداشته شود تحریک کمتری برای دندان ، لثه و گونه ایجاد می کند دندان ها را می توان به حالت نرمال مسواک زد و نخ دندان کشید استفاده ی راحت و تاثیر کمتر روی فعالیت های روزانه

آشنایی با مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

چه معایبی دارد؟ با اینکه ارتودنسی نامرئی مزایای خوبی دارد اما با این حال بدون مشکل هم نیست. برخی از مشکلات ارتودنسی نامرئی عبارت است از:با توجه به این که متحرک است نیاز به همکاری بیمار دارد .بسیاری از مشکلات دندانی شدید و اسکلتال ( استخوانی) با این روش قابل حل نیست .هزینه ارتودنسی نامرئی از مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است .احتمال گم شدن پلاک وجود دارد .بیشتر برای بزرگسالان استفاده می شود .

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی

طول دوره درمان به میزان و نحوه نامرتب بودن دندان ها بستگی دارد، در هر حال دندان های اکثر بزرگسالان در عرض کمتر از یک سال منظم و ردیف می شود. اما نوجوانان باید مدت طولانی تری، تقریباً 18 ماه، از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. هر چقدر بیمار به برنامه درمانی وفادارتر باشد و مدت بیشتری، حدود 20 تا 22 ساعت در روز، از پلاک استفاده کند، پلاک را فقط برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در زمان های مشخص از دهان خارج کند، خوراکی های مناسب را در برنامه غذایی قرار دهد و به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه کند، سریع تر می تواند به لبخندی رویایی خود دست یابد .

بهداشت دهان با استفاده از ارتودنسی نامرئی بهتر می توان بهداشت دهان و دندان را رعایت کرد. پلاک های پلاستیکی متحرک هستند و به راحتی می توان آنها را هنگام مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج کرد. به علاوه از آنجایی که در برنامه درمان با ارتودنسی نامرئی باید پلاک را پیش از خوردن و آشامیدن خارج کرد، غذای کمتری بین دندان ها گیر می کند و در نتیجه احتمال بروز مشکل های دندان مانند پوسیدگی کاهش می یابد . بریس های نامرئی در مجموع گزینه ای مناسب برای اشخاصی هستند که دندان هایشان اندکی نامرتب است. ارتودنسی نامرئی روش آسان، بی دردسر، زیبا و تقریباً غیرقابل مشاهده برای خلق یک لبخند فریبنده و جذاب به شمار می رود .

همه چیز درباره ارتودنسی نامرئی