هفته شانزدهم بارداری | وضعیت مادر و جنین در هفته 16 بارداری

هفته شانزدهم بارداری | وضعیت مادر و جنین در هفته 16 بارداری

منتشر شده توسط :پورتال جامع ایران بانو


هفته شانزدهم بارداری : وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری چگونه است ؟ رشد جنین در چهار ماهگی به چه شکل است ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بارداری هفته به هفته ، نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.     هفته ۱۶ بارداری …


هفته شانزدهم بارداری : وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری چگونه است ؟ رشد جنین در چهار ماهگی به چه شکل است ؟ در اینجا با مقاله ای درباره بارداری هفته به هفته ، نکات مهم درباره هفته شانزدهم بارداری در خدمت شما هستیم. با ما همراه باشید.

 

 

هفته ۱۶ بارداری و تشخیص جنسیت , هفته شانزدهم بارداری

 

 

وضعیت مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری

از هفته پانزدهم عبور کردید و حالا وارد هفته ای شدید که شکم شما برجستگی کامل خود را آغاز خواهد کرد و جنین دوست داشتنی تان با مرحله ی جدیدی از رشد رسیده است ؛ انتظار می رود، که نوزاد شما در هفته شانزدهم بارداری به اندازه یک آووکادو و وزنی حدود سه تا چهار اونس باشد . هر آنچه که برای کودک و بدن شما در هفته شانزدهم بارداری رخ می دهد، را در این بخش از بارداری هفته به هفته  آورده ایم.

 

کودک شما در هفته شانزده ام بارداری چه کاری انجام می دهد؟

وضعیت جنین در هفته شانزدهم بارداری

عضلات صورت نوزاد شما اکنون می توانند حرکت کنند، بنابراین این هفته صورتش شروع به تکان خوردن می کند، هر چند او واقعا کنترلی روی آن ندارد جنین شما اکنون بیشتر شبیه به بچه می شود، اما هنوز هم راه زیادی برای او مانده است. در حال حاضر، هنوز هیچ چربی ای ندارد و پوست او هنوز شفاف است نترسید، هر دوی اینها در چند هفته آینده تغییر خواهند کرد.

همانطور که در هفته گذشته اشاره کردیم، در این زمان از دوران بارداری، کودک شما می تواند صدای شما را بشنود، صداهای دستگاه گوارش شما (نگران نباشید، آنها به او آرامش می دهند) و موسیقی ای که برای او می گذارید در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که نوزادانی که در رحم، صدای موسیقی می شنوند، زمانی که به دنیا آمده اند، آن را می شناسند.

 

بدن من در هفته شانزدهم بارداری چه کاری می کند؟

وضعیت مادر در هفته شانزدهم بارداری

از این مرحله بارداری به بعد، شکم شما برجستگی کامل خود را شروع می کند و متوجه خواهید شد که بدنتان شروع به تغییر می کند طبیعی است که به افزایش وزن حاملگی دچار شوید، اما حدود ۴ پوند در ماه برای حفظ سلامت بدن خود و نوزاد، مناسب است. همانطور که در هفته گذشته اشاره کردیم، در این مرحله حاملگی، غشاهای مخاطی بینیتان کم کم زیاد می شود این اتفاق می تواند برای شما بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده باشد اگر واقعا ناراحت هستید، از پزشک خود درباره اسپری بینی بارداری مشورت بخواهید، یا نوارهای بینی را امتحان کنید.

هورمون های بارداری، همچنین می توانند رنگ پوست شما را تیره کنند، به این معنی که برخی از مناطق بدن شما تیره تر می شوند نمونه های معمول از این اتفاق در اطراف نوک سینه، خال های تیره، لک و ماه گرفتگی های تیره. در اغلب موارد، رنگدانه ها پس از تولد ناپدید می شود، بنابراین هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

 

علائم رایج و تغییرات بدن مادر در هفته شانزدهم بارداری

بزرگ شدن سینه ها

نگران نباشید، هنگامی که کودک به دنیا آمد و از شیر گرفته شد، (اگر شما تصمیم به انجام این کار داشتید) سینه ها به اندازه قبل از حاملگی بازمی گردند، بنابراین نیازی به دور انداختن سینه بندهای مورد علاقه تان وجود ندارد.

 

یبوست

هورمونهای بارداری و رحم در حال رشد شما، فشاری را بر روی روده وارد می کنند که همه چیز را کند می کند آب بیشتری بخورید و اجازه دهید، همه چیز به طور طبیعی ادامه پیدا کند.

 

افزایش ترشحات واژنی

این اتفاق، بسیار طبیعی است و برای بدن شما فوق العاده مفید است، زیرا از کانال تولد در مقابل عفونت محافظت می کند. ممکن است راحت نباشد، بنابراین لباس زیر تنگ بپوشید.

 

رگهای واریسی

یکی دیگر از عوارض جانبی که ممکن است با آن غافلگیر نشوید، مشکل این رگ های واریسی است، نبااید اجازه دهید که وزنتان به شدت اضافه شود تا فشار زیادی بر پاهایتان وارد نشود و مشکلی برای رگ ها نیز پیش نیاید.

 

خونریزی لثه

۹۰% از زنان باردار ،مسائل ۶مربوط به لثه را تجربه می کنند، پس مطمعن باشید که تنها نیستید، با این وجود، این یک عارضه ناگفته از بارداری است.

آنچه شما باید در هفته شانزدهم بارداری انجام دهید

 

خرید سینه بند مناسب

همانطور که برامدگی شکمتان بزرگتر می شد، سینه های خود را نیز فراموش نکنید. با تشکر از هورمونهای بارداری، سینه های شما چند سایزی بزرگ می شوند و به یک لباس مناسب نیاز دارند. لباس مناسب از افتادگی سینه در آینده جلوگیری می کند ممکن است به اندازه گیری دقیق نیاز پیدا کنید تا لباسی راحت تر، هوا خور تر و سینه بند غیر سیمی  باید از سیم کشی خارج شود، زیرا سینه ها می توانند در معرض زخم شدن و آسیب دیدن قرار بگیرند برای خود تهیه کنید.

 

پاسخ های سوالاتتان درباره هفته ی شانزدهم بارداری

نشانه های پسر داشتن چیست؟

بسیاری از داستان های قدیمی در مورد پیش بینی اینکه شما پسر دارید یا دختر، وجود دارد. البته هیچ کدام از این ها ۱۰۰% دقیق نیستند و تنها راه دقیق، انجام اسکن در هفته ۲۰ ام است.

 

کودک شما در هفته شانزدهم بارداری چه سنی دارد؟

نقشه بارداری می تواند دشوار باشد، در هفته ۱۶ ام، نوزاد شما این هفته ۱۴ هفته سن دارد در اینجا راهنمای ما درباره چگونگی شمارش هفته ها و ماه های بارداری وجود دارد.

 

کودک من در هفته شانزدهم بارداری چقدر بزرگ است؟

در هفته ۱۶ ام، کودک شما به اندازه ی یک آووکادو یا در حدود چهار یا پنج اینچ طول دارد.

 

شکم من در هفته شانزدهم بارداری باید به چه شکلی باشد؟

در این مرحله، شکم اکثر زنان شروع به نشان دادن برامدگی می کنند، با این حال این مورد همیشه برای همه صحت ندارد و بستگی به سایز شما و کودک شما دارد.

 

هفته شانزدهم بارداری و مراقبت های لازم

وارد شدن به هفته شانزدهم بارداری به شما این نوید را می دهد که کم کم می توانید حرکات جنین خود را در داخل رحم احساس کنید. برای بسیاری از مادران این احساس بی نظیرترین و هیجان انگیزترین لحظه در عمرشان است. فرزند شما در داخل رحم شروع به حرکت کردن می کند و حتی گاهی به رحم شما ضربه می زند. در این مقاله با مراقبت ها و توصیه های هفته شانزدهم بارداری آشنا خواهیم شد.

 

کودک شما در هفته شانزدهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

با طولی به اندازه ۱۱ سانتی متر و وزنی حدود ۱۱۰ گرم کودک شما به اندازه یک گلابی بزرگ شده است. با این حال در سه هفته آینده او به سرعت رشد خواهد کرد. وزن او دو برابر شده و چند سانتی متر به طول او اضافه خواهد شد. اکنون اعضای قسمت پایینی بدن او بیشتر رشد کرده اند. سر او صافتر قرار گرفته است و چشمهای او در جلوی صورتش جای دارند. گوشهای او هم در نزدیکی محل نهایی شان قرار دارند.

برخی از اندامهای بدن او که کامل تر هستند (از جمله سیستم گردش خون و مجاری ادراری) مشغول فعالیت می باشند. قلب او روزانه در حدود ۲۵ لیتر خون را پمپ می کند و کل خون او چندین بار در تمام بدن او می چرخد. در اواخر دوران حاملگی این مقدار به حدود ۱۹۰ لیتر افزایش می یابد. پوست سر او نیز در حال شکل گیری است. هر چند موهای او هنوز هم قابل تشخیص نیستند. چشم های او با اینکه بسته هستند به آرامی حرکت می کنند و حتی رشد ناخنهای انگشتان پای او آغاز شده است.

 

هفته شانزدهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

در این هفته حرکات اولیه کودک ممکن است توسط شما حس شود. این حرکات تحت عنوان کوئیکینگ خوانده می شود. به دنبال این حرکات، حالاتی را مانند قلقلک، لرزش و حساسیت در منطقه شکمی خود حس می کنید. به علت فعالیت غده سازنده شیر در سینه ها و افزایش جریان خون، ورید های پستان قابل رویت می شوند. شکم شما به نظر می رسد بیش از حد گرد شده و بیرون زده است. دلیل این حالت آن است که زهدان یا رحم شما هزار برابر حالت معمولی خود رشد کرده است و این رشد تا تولد کودک تان ادامه خواهد داشت. باید انتظار داشته باشید تا هنگام زایمان، روزی حدود ۴۵۰ گرم به وزن شما اضافه شود.

با آغاز هفته شانزدهم بارداری، هنگامی که شما به عنوان یک مادر حامله در مقابل آینه می ایستید، نمی توانید در ظاهر بدن خودتان برآمدگی شکم را انکار نمایید. هم چنین، در این دوران بزرگ شدن اندازه سینه های مادر باردار نیز از دید چشم ها مخفی نمی ماند. لازم است بدانید که در حال حاضر غدد شیری سینه های شما شروع به کار نموده و ترشحات شیری در حال تولید است که علاوه بر افزایش جریان خون، وجود آن ها هم باعث می شود تا رگ های سینه برجسته تر به نظر آیند.

 

 

نکات مهم هفته شانزدهم

 

 

علائم هفته شانزدهم بارداری:

۱- افزایش وزن مادر و جنین

در طول دوران بارداری تقریبا همه مادران ممکن است از دیدن شکل بدن خود در مقابل آینه احساس ناراحتی کنند، چون بدنشان روز به روز به جمع آوری گرم به گرم وزن اضافی مشغول است. اگر شما به عنوان یک مادر باردار تغذیه درستی داشته باشید و مصرف مواد غذایی ناسالم را به حداقل برسانید و تا آنجا که می توانید از مواد غذایی غنی شده و مواد مغذی استفاده کنید، می-تواند باعث حفظ سلامت خود شما و رشد مناسب فرزندتان شده و همچنین، می تواند تا پایان این دوره جلوی افزایش وزنتان را بگیرد.

 

۲- ضعیف شدن سیستم ایمنی

شما به عنوان یک مادر باردار با داشتن سیستم ایمنی ضعیف تر، ممکن است به راحتی به بیماری هایی مانند سرفه، سرماخوردگی و یا حتی تب مبتلا شوید. می توان ادعا کرد که به وجود آمدن این شرایط در هر مادر بارداری، کاملا طبیعی است. فراموش نکنید که مبتلا شدن مادر باردار به برخی از عفونت ها مثل تبخال تناسلی، سرخجه یا آبله مرغان می تواند برای جنین در حال رشد او بسیار خطرناک باشد. پس، باید به عنوان یک مادر باردار با دقت مراقب سلامتی خود و فرزندتان باشید.

 

۳- سردرد:

سردرد در دوران بارداری کاملا مرسوم است. در حالیکه هنوز دلایل واقعی سردرد در بارداری مشخص نیست ولی به احتمال بالا با نوسانات در هورمون ها و تغییرات در گردش خون در ارتباط می باشد. یکی از مرسوم ترین انواع سردرد در دوران بارداری سردرد تنشی است. سردرد تنشی شبیه دردی مبهم و ثابت در هر دو طرف سر یا پشت گردن احساس می شود.

 

 ورزش مناسب در هفته شانزدهم بارداری

سعی کنید صاف بایستید. زیرا بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و جلو افتادن مرکر ثقل بدن، باعث فشار آمدن به قوس کمر شما می شود. نگه داشتن حالت مناسب بدن بسیار مهم است، خصوصاً زمانی ‌که در حال ورزش هستید.

 

تشخیص ناهنجاری های جنین در سه ماهه دوم بارداری:

معمولا آزمون MMS و MSAFP برای زنان باردار در سه ماهه دوم دوران بارداری، به منظور اندازه گیری میزان تولید آلفا فتوپروتئین توسط جنین توصیه می شود. اگر سطح ترشح آلفا فتوپروتئین غیر طبیعی باشد، امکان مبتلا شدن جنین به سندرم داون و یا نقص لوله های عصبی مانند اسپینابیفیدا وجود دارد.

توجه: مادران باردار باید به یاد داشته باشند که بروز این علائم به تنهایی، نشانه ای برای تایید بیماری در جنینشان نیست. در چنین مواردی، برای اطمینان بیشتر، انجام آزمایشاتی مانند اولتراسوند و آمنیوسنتز توسط دکتر معالج پیش بینی می شود.

 

آزمایش بسیار مهم آمنیوسنتز :

آزمایش آمنیوسنتز یکی از آزمون های بسیار مهم دوران بارداری به شمار می رود، که معمولا برای اثبات اختلالات نشان داده شده در جنین در هر دو آزمایش MMS یا MSAFP انجام می شود. آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)، می تواند تعیین کننده وجود اختلالات ژنتیکی و یا اختلال کروموزومی، مانند سندرم داون در جنین داخل رحم مادر باشد. به عنوان یک مادر باردار، لازم است بدانید که این آزمون معمولا بین هفته های ۱۶ الی ۲۰ دوران بارداری انجام می شود.

هر چند انجام آزمون آمنیوسنتز برای هر مادر بارداری اختیاری است، اما انجام آن در مواردی که شما و فرزندتان در معرض خطر ابتلا به مشکلات کروموزومی و ژنتیکی هستید، بسیار مهم خواهد بود، زیرا با بروز کوچک ترین خطری در این گونه مادران، احتمال سقط جنین وجود دارد.

 

زمان نیاز مادر باردار به آزمون آمنیوسنتز

انجام آزمون آمنیوسنتز در طول هفته شانزدهم بارداری، به دلایل زیر به مادران باردار توصیه می شود:

برای اندازه گیری رشد کامل ریه های جنین: تا تعیین شود که آیا جنین به دلایل وجود مشکلات ریوی، باید از اوایل دوران بارداری تحت نظر پزشک باشد. تشخیص دادن و یا رد کردن وجود هر نوع عفونت داخل رحمی در مادر باردار. بررسی حساسیت خونی (این را می توان با سونوگرافی داپلر هم انجام داد). تقریبا برای تشخیص تمام اختلالات کروموزومی، از جمله سندرم داون، تریزومی ۱۳، تریزومی ۱۸ و ناهنجاری های کروموزومی و جنسیتی مانند سندرم ترنر و سندرم کلاین فلتر (به یاد داشته باشید که انجام آزمون آمنیوسنتز با بیش از ۹۹ درصد دقت، تمام این ناهنجاری ها را در جنین شما تشخیص خواهد داد.) همچنین، انجام آزمون آمنیوسنتز وجود یکصد اختلال احتمالی در جنین مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلول های داسی شکل و بیماری تای ساکس را با دقت شناسایی خواهد کرد. به منظور تعیین وجود نقص در لوله های عصبی مانند اسپینا بیفیدا و آنانسفالی هم این آزمون انجام می شود.

متاسفانه، آزمون آمنیوسنتز نمی تواند نقائص ساختاری در جنین مانند ناهنجاری های قلب و یا وجود شکاف لب یا کام را با دقت تشخیص دهد. نقص ساختاری در بدن جنین را می توان با انجام سونوگرافی که به طور معمول برای هر زن بارداری قبل از قرار گرفتن تحت آزمایش آمینوسنتز انجام می شود، تشخیص داد.

 

هفته شانزدهم بارداری و تغذیه مناسب برای مادر و جنین

آیا نگران افزایش وزن خود هستید؟ باید بدانید که تمام مادران با این مشکل دست به گریبان هستند. باید به این موضوع توجه کنید که به خود و فرزندتان تغذیه مناسب برسانید. پس خیلی هم به فکر اضافه وزن خود نباشید. در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول‌های قرمز خونی بدن شما دارد. به علاوه، آهن یکی از اصلی ‌ترین مواد مغذی مورد نیاز است که به جلوگیری از عوارض هم برای مادر و هم برای کودک کمک می‌کند. بدون آهن کافی، شما دچار کمبود خون می‌شوید که می‌تواند خستگی و بیماری‌های دیگر را برای شما به همراه داشته باشد

 

هشدارها در هفته شانزدهم بارداری

برای تسکین سردردهایتان از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید. زیرا باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن استامینوفن است. علائم فشار خون ناشی از حاملگی را بشناسید:

تورم ناگهانی به ویژه در صورت و دست ها

تورم ساق ها که پس از۱۲ساعت از بین نمیرود

افزایش فشار خون

پروتئین در ادرار

افزایش وزن بیشتر از ۲٫ ۵ کیلوگرم درهفته بدون دلیل

اختلالات بینایی مثل دوبینی، تاری دید

سردرد های شدید و ناگهانی و مداوم

 

هفته شانزدهم بارداری و نکاتی برای پدرها

هنگامی که همسرتان خبر می دهد می تواند حرکت جنین در رحم را متوجه شود، احساس خوشحالی خواهید کرد. متاسفانه شما باید مدتی طولانی صبر کنید تا بتوانید این حس را درک کنید. در این زمان باید با صحبت کردن با جنین، او را با صدای خود آشنا کنید.

 

 

ماه چهارم بارداری

هفته شانزدهم بارداری | وضعیت مادر و جنین در هفته ۱۶ بارداری

 

منبع : نمناک /دکتر سلام