آژیر قرمز آسیب های اجتماعی

آژیر قرمز آسیب های اجتماعی

منتشر شده توسط :پورتال جامع ایران بانو


یک نظریه اثبات شده می گوید اگر در جامعه ای اختلاف طبقاتی یا مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد، می توان پس از مدتی با ارائه راهکارهای عملی و تدابیر ویژه ای، آن جامعه را از مشکلات اقتصادی و اختلاف طبقاتی نجات داد، اما همین نظریه معتقد است اگر در جامعه ای آسیب ها و بویژه …


یک نظریه اثبات شده می گوید اگر در جامعه ای اختلاف طبقاتی یا مشکلات اقتصادی وجود داشته باشد، می توان پس از مدتی با ارائه راهکارهای عملی و تدابیر ویژه ای، آن جامعه را از مشکلات اقتصادی و اختلاف طبقاتی نجات داد، اما همین نظریه معتقد است اگر در جامعه ای آسیب ها و بویژه آسیب های مرتبط با سلامت رفتاری و اجتماعی مردم روز به روز افزایش یابد و به اصطلاح کفه ترازوی آسیب های سلامت اجتماعی هر روز سنگین تر از روز قبل شود و چنانچه راهکار عملی برای پیشگیری، مهار و درمان آسیب های اجتماعی وجود نداشته باشد، جامعه از روال طبیعی خارج شده و در شرایطی قرار می گیرد که دیگر بازگشت به گذشته امکانپذیر نیست.

شرایط روز جامعه ایران هم مصداق همان کفه ترازویی است که هر چه جلوتر می رویم، کفه آسیب های مرتبط با سلامت اجتماعی سنگین تر می شود. این در حالی است که کفه ترازوی آسیب های اجتماعی در ایران در چند سال گذشته متنوع شده است و در آن همه نوع آسیب اجتماعی مشاهده می شود. مصداق بارز این گفتار شرایط روز جامعه و آمار و ارقامی از آسیب های اجتماعی است که هر از چند گاهی از زبان مدیران مرتبط با این موضوع اعلام می شود.

بی برنامگی، نگرانی اصلی کارشناسانبه باور بسیاری از کارشناسان، شرایط جامعه ایران از نظر آسیب های اجتماعی به گونه ای شده است که با وجود سازمان ها و دستگاه های تصمیم گیر متعدد و گوناگون درکشور، شاهد یک برنامه مدون و حساب شده برای پیشگیری و مهار آسیب های اجتماعی نیستیم و قطار برنامه های مقابله با انواع آسیب ها بدون برنامه و مسیرمشخص در حال حرکت است؛ موضوعی که به تازگی در کنگره ملی روانشناسی اجتماعی هم مورد تاکید کارشناسان و نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

سلامت اجتماعی متولی نداردبه گفته امیر حسین قاضی زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، سلامت اجتماعی در ایران متولی مشخصی ندارد و اعتیاد، فرار مغزها، فاصله طبقاتی و بیماری های غیر واگیر، تهدیدهای اصلی هستند. این نماینده مجلس در سخنانی در کنگره ملی روانشناسان اجتماعی با بیان این مطلب افزود: حوزه سلامت اجتماعی به یک متولی واحد نیاز دارد که جای آن در جامعه خالی است. به باور امیر حسین قاضی زاده، تاکنون نگاه به سلامت اجتماعی یا با رویکرد جامعه شناسانه یا بهداشتی و درمانی بوده است و روانشناسی اجتماعی نادیده گرفته شده است. نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تهدیدهای اجتماعی، خاطرنشان کرد: در این گزارش به 6 تهدید اجتماعی از جمله اعتیاد، فرار مغزها، فاصله طبقاتی، بیماری و … اشاره شد که نظام اجتماعی را به خطر می اندازد.

آسیب ها هر روز بیشتر از دیروزاما در همین باره مدیرکل دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت هم در سخنانی در این همایش گفته است: در حال حاضر برنامه ای برای بهبود سلامت اجتماعی ایرانیان نداریم و آسیب های اجتماعی روز به روز بیشتر می شود. به گفته بهزاد دماری، یکی از راه های ارتقای سلامت مردم و کاهش آسیب های اجتماعی سرمایه گذاری بر سلامت اجتماعی است که متاسفانه در این زمینه هیچ برنامه ریزی مدون و مشخصی نداریم. بنابر اظهارات وی، روز به روز شاهد افزایش آسیب های اجتماعی همچون فقر، بیکاری و ترک تحصیل هستیم و این به این دلیل است که برنامه ریزی مدونی برای بهبود سلامت اجتماعی مردم نداریم.

وی معتقد است نباید منتظر بمانیم که تنها بخش های دولتی برای رفع معضلات و توجه به سلامت اجتماعی اقدامی انجام دهند. به باور مدیرکل دفتر بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، پرداختن به مقوله سلامت اجتماعی برای مردم هم تکلیف است، هم حق مردم و برای ارتقای این رشته هم به مشارکت مردم و هم سیاستگذاران نیاز است. دماری با بیان اینکه سلامت اجتماعی متولی بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه، وزارت بهداشت و درمان و شورایعالی انقلاب فرهنگی از جمله متولی های این حوزه هستند که این موضوع باعث شده کار بهینه ای صورت نگیرد.

رتبه 150 ایران در سلامت اجتماعیجالب اینجاست که طبق اخباری که مدتی پیش منتشرشد، در حال حاضر با توجه به تحقیقات انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی لگاتوم در زمینه سلامت اجتماعی میان 150 کشور دنیا، ایران در این تحقیق در رتبه 104 جای گرفته است. مجید صفاری نیا رئیس انجمن روانشناسان ایران با بیان این مطلب گفته است: براساس تحقیق به عمل آمده توسط این موسسه، کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک در رتبه اول این تحقیق جای گرفته اند. همچنین کشور افغانستان در رتبه 149 و کشور آفریقای مرکزی در رتبه 150 و درواقع پایین ترین جایگاه قرار دارند. به گفته صفاری نیا، اگر در جامعه ای سلامت اجتماعی پایین آید در واقع در این جامعه معضلاتی همچون فقر، تکدی گری، طلاق، کلاهبرداری و موارد اینچنینی بیشتر دیده می شود.

این گزارش ادامه داردگفتنی است با توجه به اهمیت موضوع سلامت اجتماعی در کشور، گروه اجتماعی روزنامه وطن امروز در روزهای آینده مطالب مهمی درباره واقعیت های آسیب های اجتماعی موجود در کشور را منتشر خواهد کرد و به بررسی و واکاوی این آسیب ها و دلایل افزایش آنها خواهد پرداخت.

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com